Drzwi zewnętrzne a architektura budynku. Jak wybrać właściwie?

Na odbiór architektury wpływa wiele czynników. Od ogólnych, czyli szeroko pojętego kontekstu przestrzennego, poprzez te, które definiują ją w największym stopniu, jak: bryła, jej proporcje, forma dachu, aranżacja elewacji, aż po najdrobniejsze szczegóły: zastosowane materiały i faktury oraz dobór elementów wykończeniowych. Nie możemy w tym przypadku zapomnieć o odpowiednim doborze stolarki okiennej i drzwiowej, a przede wszystkim drzwi zewnętrznych, które są ważnym elementem każdego projektu architektonicznego.

Drzwi zewnętrzne, starannie dopasowane do całości założenia architektonicznego, stają się jego dopełnieniem i ozdobą. Na co warto zwrócić szczególną uwagę przy wyborze drzwi zewnętrznych?

Z pewnością trzeba uwzględnić ich właściwości termoizolacyjne, odporność na warunki atmosferyczne, a także poziom zabezpieczeń antywłamaniowych. Wygląd drzwi również jest bardzo istotny, a często okazuje się czynnikiem decydującym o ostatecznym wyborze. Chciałbym przede wszystkim zwrócić uwagę na kwestie, które powinniśmy szczególnie dokładnie przemyśleć i przeanalizować, dopasowując drzwi zewnętrzne do aranżacji fasady budynku.

Dobry wybór to przemyślany wybór

Wybierając drzwi zewnętrzne, powinniśmy w pierwszej kolejności odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki model będzie najbardziej odpowiedni do charakteru budynku i wpisze się w wygląd elewacji i koncepcję estetyczną całego obiektu. Do budynku zaprojektowanego wedle nowoczesnych trendów architektonicznych nie będą zwykle pasowały tradycyjne, rzeźbione, ciężkie drzwi drewniane, zaś do domu utrzymanego w charakterystyce rustykalnej willi nie powinniśmy wybierać nowoczesnych drzwi aluminiowych czy całoszklanych. Musimy pamiętać, że nawet najładniejsze drzwi po zamontowaniu nie będą prezentowały się dobrze, jeżeli nie zostały odpowiednio dobrane. Jak wiadomo, diabeł tkwi w szczegółach. Ważne, by wszystkie detale i wykończenia współgrały ze sobą. Zastanówmy się, czy wybrana przez nas barwa drzwi będzie się dobrze komponować z kolorystyką pozostałych elementów: ścian, obróbek blacharskich, stolarki okiennej czy wykończeniem dachu. Pole manewru jest naprawdę bardzo duże. Kompozycję można zbudować w bardzo podobnej kolorystyce lub też oprzeć ją na zasadzie kontrastu. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku doboru materiałów drzwi do konkretnej elewacji. Ta kwestia musi być dobrze przemyślana, ponieważ nie każde drzwi będą pasować do nowoczesnych elewacji ze stali kortenowskiej, tak samo jak nie każde będą dobrze prezentowały się w zabytkowym domu z drewnianych bali.
Istotnym elementem, który z pewnością trzeba wziąć pod uwagę, jest także wielkość i skala budynku. Do wielkiej podmiejskiej rezydencji nie będą pasować małe, jednoskrzydłowe drzwi, równie ciężko będzie nam wkomponować monumentalne, dwuskrzydłowe drzwi do niewielkiego domku letniskowego.

Trzeba zaznaczyć, że decyzja klienta o doborze drzwi ma bardzo istotne znaczenie, a możliwość ich wyboru i producentów jest ogromna.

Różnorodność drzwi zewnętrznych oferowanych przez firmę PARMAX pozwala zaspokoić potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów. W ofercie znajdują się zarówno modele, które idealnie dopełnią projekty inspirowane nowoczesnym minimalizmem, jak i drzwi zewnętrzne projektowane w duchu tradycyjnej architektury.

Modna prostota i minimalizm

Zawsze modne i ponadczasowe proste bryły wymagają drzwi zewnętrznych oszczędnych w wyrazie. W takich projektach najlepiej sprawdzą się drzwi minimalistyczne w formie i mocno zgeometryzowane. Pozbawione dekoracji i detali modele drzwi zewnętrznych są ważnym elementem podkreślającym nowoczesny styl obiektu. Najlepiej w takich założeniach sprawdzają się drzwi pełne płytowe, aluminiowe, całoszklane lub drzwi drewniane w nowocześniejszym wydaniu z geometrycznymi przeszkleniami. Oferta firmy PARMAX zapewnia szeroki wachlarz rozwiązań w zakresie doboru drzwi zewnętrznych utrzymanych w nowoczesnym stylu, które można dopasować do każdego budynku.

W dużych domach o charakterze nowoczesnych rezydencji świetnie sprawdzą się drzwi wysokie PARMAX. To gwarancja wysokiej jakości w nietypowych rozmiarach, które doskonale podkreślą monumentalność rezydencjonalnej architektury. Drzwi PARMAX wyposażone są dodatkowo w specjalne systemy stabilizacji skrzydła, dzięki czemu nawet ciężkie drzwi są komfortowe i łatwe w użytkowaniu. Dają poczucie przestrzenności, światła i lekkości, czyli to, czego poszukujemy dzisiaj, tworząc nowoczesną architekturę.
Wszystko to zapewniają drzwi całoszklane z oferty PARMAX. Dzięki zastosowaniu odpowiednio hartowanego szkła i precyzji wykonania drzwi całoszklane są estetyczne, trwałe i bezpieczne przez długie lata. Dla zwolenników najbardziej trwałych rozwiązań powstała linia drzwi aluminiowo-drewnianych. Sprostają one najcięższym warunkom atmosferycznym, jednocześnie podkreślając indywidualny i nowoczesny charakter elewacji. Ciekawym i oryginalnym rozwiązaniem jest także linia drzwi zewnętrznych Top Design GLASS. Innowacyjne połączenie płaszczyzn drewna i szkła nadaje im niepowtarzalny wygląd. Naturalne drewno, w zestawieniu z geometrycznymi wstawkami ze szkła, to efektowne połączenie dla osób lubiących eleganckie rozwiązania. Wzornictwo, dobrana kolorystyka oraz materiał, z jakiego wykonane są drzwi, nadają im niepowtarzalny charakter.

Nieśmiertelna i ponadczasowa klasyka

Wzornictwo drzwi utrzymanych w klasycznej stylistyce powinno iść w parze z nowoczesną funkcjonalnością. Drzwi zewnętrzne prowadzące do rozległej rezydencji inspirowanej stylem willowym czy też nawiązującej do stylistyki pałacowej powinny być usytuowane centralnie, co wynika zwykle z symetrycznego planu wnętrz. Często umieszcza się je wówczas w wykuszu lub ryzalicie, który dodatkowo wyróżnia je na tle elewacji. Efektowna rozbudowana fasada sprawia, że najczęściej do tego typu domów dobiera się drzwi dwuskrzydłowe, które mogą być ponadto wzbogacone naświetlami. Równie wyeksponowaną, „zapraszającą” do wnętrz funkcję drzwi zewnętrzne pełnią w domach nawiązujących do architektury dworkowej, gdzie są one zwieńczeniem wyraźnie zaznaczonej strefy wejścia. Najczęściej są to drzwi dwuskrzydłowe, z osadzonymi po bokach doświetleniami, będącymi elementem symetrycznej formy budynku, typowej dla stylistyki dworkowej.

Architektura inspirowana stylami głęboko osadzonymi w historii wymaga dbałości nie tylko o kształt czy wymiary drzwi, lecz także o wysoką jakość materiału. Dobrze wyglądają drzwi drewniane lub naśladujące kolorystykę i fakturę drewna. Dlatego dla wielbicieli klasycznych rozwiązań odpowiednia będzie przede wszystkim linia Top Design CLASSIC. Drzwi drewniane z tradycyjnym oszkleniem to hit wszech czasów. Różne wzory i warianty pozwolą dobrać odpowiednie drzwi nawet dla najbardziej wymagającego klienta. Szlachetne i ponadczasowe rozwiązania zobowiązują – najwyższa jakość drewna i tajniki jego obróbki, które specjaliści w firmie PARMAX poznawali przez lata pracy, pozwolą cieszyć się naturalnym pięknem drewnianych drzwi kilku pokoleniom domowników.

Wybór odpowiedniego rodzaju drzwi zewnętrznych jest bez wątpienia bardzo ważny już na etapie prac projektowych. Rolą architekta jest zasygnalizowanie tej kwestii inwestorowi oraz przedstawienie mu szerokiego dostępnego obecnie wachlarza możliwości. Klient powinien wiedzieć, że warto zasięgnąć porady specjalisty – architekta, który pomoże znaleźć rozwiązania najlepiej odpowiadające jego potrzebom.

Maciej Chronowski
Architekt