Od kilku lat jednym z najczęściej omawianych trendów w branży budowalnej jest rozwój inteligentnych technologii. Jakie według Pana są najważniejsze trendy we współczesnym budownictwie?
Na podstawie swojej praktyki i obserwacji branży mogę powiedzieć, że najważniejsze obecnie trendy w projektowaniu to zdecydowanie: bezpieczeństwo, termika, inteligentne systemy zarządzania budynkiem i dążenie do zapewnienia jak największej ilości światła.
Powoli odchodzi się od tradycyjnych sposobów ogrzewania, jak węgiel i drewno opałowe, co szczególnie widać w dużych miastach. Zyskują przewagę systemy pomp ciepła (gruntowe powietrzne). Ogromne znaczenie ma obecnie fotowoltaika wykorzystująca energię słoneczną jako technologię wspomagającą głównie pompy ciepła.
Zaparzona kawa gdy wstajemy rano, regulacja temperatury we wnętrzu, sterowanie oświetleniem z poziomu telefonu, a po powrocie z wakacji nawodniony ogród, otwarte okiennice, odsłonięte żaluzje, a wnętrza oświetlone i ogrzane jakby właściciele cały czas byli na miejscu. Taki scenariusz nie jest już tylko wizją science fiction?
Powoli przyzwyczajamy się do inteligentnych rozwiązań, które ułatwiają nam życie. Różnego rodzaju termostaty sterujące ogrzewaniem, klimatyzowaniem i wentylowaniem pomieszczeń, oświetlenie zewnętrzne uruchamiane za pomocą czujników ruchu lub czujników zmierzchowych. Piloty otwierające furtki i bramy, a także systemy, dzięki którym można czuwać nad domem, będąc daleko od niego. To tylko kilka przykładów elementów, które sprawiają, że żyje nam się wygodniej, bezpieczniej i taniej. Systemy smart home posiada już każdy liczący się producent z branży, producenci kotłów jako element zakupowy dodają możliwość sterowania ich produktem przez smartfona, producenci okien także, w przypadku systemów alarmowych istnieje możliwość stosunkowo niedrogiego spięcia tych wszystkich systemów w jeden centralny i zaprogramowanie go pod preferencje, styl życia domowników.
Nowoczesna technologia pozwala sterować bramą wjazdową, garażową i drzwiami wejściowymi oraz monitorować ich położenie nie tylko za pomocą pilota z każdego miejsca w zasięgu sieci domowej, ale także z użyciem smartfona czy tabletu z dowolnego miejsca na świecie.

Jak nowoczesne technologie wpływają na rozwój branży budowlanej? W jak dużym stopniu obszar ten będzie decydował o kierunkach rozwoju budownictwa w przyszłości? Czy inteligentne domy to przyszłość?
System domu inteligentnego to sposób na bardziej oszczędny i bezpieczny dom. Oszczędność wynika z precyzyjnego sterowania urządzeniami, bezpieczeństwo natomiast z nadzoru nad domowymi instalacjami i zdarzeniami wokół domu. Inteligentny dom ułatwia funkcjonowanie, szczególnie w zakresie komfortu, sterowania ogrzewaniem czy klimatyzacją. Inteligentne domy to już teraźniejszość, a nie przyszłość. Jest to związane ze świadomością inwestorów. Po pierwsze nie jest to już tak ogromny wydatek, jak kilka lat wcześniej, po drugie czołowi producenci z branży traktują aplikację jako standard do oferowanego produktu. Po trzecie – wyliczenia kosztów eksploatacji domu jasno pokazują, że ten wydatek się zwraca. Inteligentne domy to systemy zarządzania budynkami w wielu aspektach, zsynchronizowane ze sobą i pozwalające maksymalnie wykorzystać zasoby budynku: od ogrzewania, instalacji elektrycznych, systemów bezpieczeństwa, systemu nawadniania, a nawet koszenia trawnika. Wszystko po to, żeby oszczędzić czas mocno zapracowanego społeczeństwa, przy jednoczesnej optymalizacji kosztów eksploatacji budynku.
Jednym z kluczowych elementów inteligentnego domu jest oszczędność energii. W jaki sposób robią to nowoczesne technologie?
Wszystko, co chcemy osiągnąć poprzez technologie inteligentne, powinno dążyć do maksymalizacji funkcjonalności, komfortu i bezpieczeństwa, a z drugiej strony do minimalizacji kosztów eksploatacji. Z badań wynika, że prawidłowo zaplanowana instalacja inteligentna pozwala zmniejszyć zużycie energii elektrycznej i gazu – oszczędności mogą sięgać nawet 30%. Wszystko dzięki temu, że inteligentny system idealnie współpracuje z czujnikami. Może on m.in. każdorazowo gasić światło po opuszczeniu pomieszczenia przez mieszkańców czy też wyłączać wentylację po otwarciu okna. Odpowiednie zaprogramowanie pozwala również obniżyć temperaturę nocą, gdy mieszkańcy przebywają w pracy, szkole czy też na urlopie. W tym samym czasie wyłączone mogą zostać również zbędne urządzenia, generujące zużycie prądu. Kolejnym sposobem na zwiększenie oszczędności jest system automatycznego nawadniania, którego odpowiednie zaprogramowanie sprawi, że nie włączy się, jeśli niedawno padał deszcz. Energię oszczędza się w bardzo prosty sposób, na przykład dzięki niezależnej regulacji temperatury. W częściach domu, które nie są wykorzystywane na co dzień, można utrzymywać niższą temperaturę. Można też spowodować, aby grzejniki w momencie otwierania okien w ciepły dzień same się wyłączały. Zainstalowanie czujników wiatru i światła powoduje, że zewnętrzne żaluzje same się zamykają, a ich szczebelki same ustawiają się odpowiednio do położenia słońca, zacieniając pomieszczenie.
Drzwi są zaproszeniem do domu, jego wizytówką, często decydującą też o całościowym charakterze budynku. Jak umiejętnie dobrać ten element, aby skutecznie wyeksponować styl budynku oraz jednocześnie zrealizować najważniejsze funkcje drzwi zewnętrznych (zapewnienie izolacji akustycznej termicznej oraz ochrony antywłamaniowej)?
Jak słusznie Pani zauważyła, drzwi to wizytówka domu, w związku z trendem modernistycznej, uproszczonej architektury drzwi zyskują podwójnie. Dominują doświetla boczne i górne, a jednocześnie inwestor zwraca uwagę na systemy antywłamaniowe i oczywiście walory termiczne. Dobór drzwi – typu, stylu, kolorystyki to domena architektów. Do tej pory wszędzie kolorystyka drzwi okien bramy garażowej była taka sama. Już teraz powoli widzimy trendy wyróżnienia właśnie drzwi. To one stają się centralnym punktem – wizytówką domu. Według mnie musimy mieć obraz całości, dlatego obecnie, kupując projekt gotowy, czy projektując dom indywidualnie, otrzymujemy dobrej jakości wizualizację, która pozwala ocenić, czy drzwi się wyróżniają. Zawsze istnieje opcja zamiany kolorystyki, stylu, typu dzięki technologii BIM (Building Information Modelling).

Jak współczesne trendy w budownictwie przekładać się będą na zakres projektowania drzwi zewnętrznych, np. w kontekście wykorzystywania nowoczesnych technologii czy materiałów?
Ekologia, termika, większe przeszklenia, bezpieczeństwo, styl architektoniczny, smart home – to elementy determinujące fazę projektowania drzwi. Czyli przeszklenia boczne, górne, drzwi energooszczędne, certyfikaty bezpieczeństwa, systemy linii papilarnych, systemy alarmowe, nowoczesna kolorystyka i styl zgodny z architekturą budynku. Systemy mogą automatycznie zamknąć drzwi po upływie określonego czasu. Dzięki inteligentnym zamkom dom wie, kto z domowników przekroczył próg.
I tu doszliśmy do kwestii bezpieczeństwa, kluczowej dla domowników. Powinny je zapewnić właśnie drzwi wejściowe.
Czołowi producenci drzwi zewnętrznych nie zasypiają gruszek w popiele i proponują coraz to nowe rozwiązania. Ostatnim genialnym systemem jest skaner twarzy, wprowadzony niedawno na rynek przez firmę PARMAX. Myślę, że przyszłość należy do takich właśnie rozwiązań. Kto wie, może tradycyjne klucze przejdą do historii…
Dlaczego warto namawiać inwestorów, by stawiali na inteligentne domy?
Najważniejszymi zaletami domu inteligentnego są m.in. możliwość obniżenia kosztów użytkowania budynku, zwiększenie bezpieczeństwa domowników czy też komfortu mieszkania. Każdy może dziś mieć inteligentny dom, w którym wszystkie instalacje, pracujące zwykle niezależnie od siebie, działają wspólnie, podporządkowane jednemu, centralnemu punktowi sterowania.
Artur Świętoniowski – prowadzi firmę INVEDOM, oferującą generalne wykonawstwo inwestycji. W latach 2001-2017 był kierownikiem
ds. kluczowych klientów w firmie projektowej Archeton, zajmującej się opracowaniem i sprzedażą gotowych projektów domów jednorodzinnych, tworzącej projekty domów i zapewniającej kompleksowe usługi budowlane.